Başlangıç > Donanım/Yazılım > Kullanılmayan Opamp Pinlerini Ne Yapmalı?

Kullanılmayan Opamp Pinlerini Ne Yapmalı?

Kullanılmayan digital bir girişi sonlandırmak için ya bu pin şase seviyesine yada besleme seviyesine çekilir. Peki giriş bir opampın analog girişi ise bu pin nasıl sonlandırılmalıdır?

Sırasıyla yukarıdaki sonlandırma tiplerini inceleyelim.

  1. En sık yapılan hatalardan biridir ve bir opampla yapılabilecek en kötü şeydir. Opamp açık çevrim çalışan bir yükselteç gibi davranarak, yüksek empedanslı girişleri arasında gördüğü en ufak bir gürültüyü bile yükseltir ve çıkışının besleme  pinleri arasında salınmasına yol açarki bu da genellikle opamp çıkışında yüksek frekanslı gürültülere neden olur.
  2. Bu da sıklıkla yapılan ikinci bir hatadır. Genellikle şaseleme sorunlarından dolayı opamp girişlerinden biri diğerine göre biraz daha yüksekte kalacaktır dolayısı ile opamp çıkışı besleme seviyelerinden birine yükselecek veya düşecektir ki yinede bu seviyede karalılığını koruyamayacak ve şaseden gelen ufak bir gürültüde bile opamp çıkışı yön değiştirebilecektir.
  3. Bu yöntem diğerlerine göre biraz daha iyi bir yöntemdir ve bir çok tasarımcı tarafından opamp çıkışının  besleme pinlerine yakın bir potansiyelde olması istenir fakat bu ısı kaybına yol açtığı ve güç harcamasını artırdığı için pek de tavsiye edilen bir yöntem değildir.
  4. Genellikle tasarımcılar tarafından kullanılan bir yöntemdir ve opamp çıkışının besleme değerine yaklaşmasına denen olur.
  5. Tavsiye edilen bağlantı şeklidir. Opamp çıkışı gerilim bölücü dirençler ile oluşturulan değerde yani beslemenin yarısı potansiyelindedir. Opamplı devre simetrik bir kaynaktan besleniyorsa evirmeyen giriş dirençler olmadan doğrudan şase potansiyeline de bağlanabilir.

 

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: